Спортист на годината 2019

Биатлонист стана „Спортист на годината“ за втори път в историята

20 декември 2019

Биатлонистът Владимир Илиев грабна престижната награда за „Спортист на 2019 година“. Благодарение на успеха му, биатлонът се завърна начело в родната класация цели 21 години след триумфа на Екатерина Дафовска през далечната 1998 година (тогава отличена за олимпийското си злато в Нагано).

Илиев заслужи признанието след историческото сребро от световното първенство в Йостерсунд (Швеция), което е първо въобще за мъжкия ни биатлон. Той не присъства на церемонията, но благодари чрез специално видео обръщение . Дни по-рано, Владо спечели и наградата „Спортен Икар“.

Владимир Илиев - биатлон - Спортист на годината 2019

В челната тройка на подреждането останаха още най-добрата ни лекоатлетка Ивет Лалова и голямата ни звезда в световния тенис Григор Димитров. Ивет присъства на церемонията, която се проведе в столичната зала „Асикс Арена“, но хасковлията също имаше ангажименти извън България и се включи задочно чрез видео.

„Съжалявам, че не мога да присъствам, но искам да ви благодаря за изключителната подкрепа. Към всички спортисти – нека да продължаваме да радваме България и през 2020 година“, каза той.

За отбор на годината бе избран ансамбълът ни по художествена гимнастика, грабнал злато и сребро от Световното първенство. Наставничката им Весела Димитрова пък бе избрана за „треньор на годината“.

Ето как изглежда десетката:

1. Владимир Илиев (биатлон) – световен вицешампион на първенството в Йостерсунд.

2. Ивет Лалова (лека атлетика) – седмо място на 200 метра на Световното първенство в Доха

3. Григор Димитров (тенис) – полуфиналист на US Open и на Мастърса в Париж

4. Божидар Андреев (вдигане на тежести) – две европейски титли и бронз от Световното първенство плюс два мъжки и шест младежки европейски рекорда.

5. Тайбе Юсеин (борба) – сребърен медалист от Световното първенство по борба в Казахстан

6. Алберт Попов (ски-алпийски дисциплини) – завърши на шесто място в слалом от кръг за Световната купа

7. Родослав Панталеев (бокс) – бронзов медалист от Световното първенство след три поредни победи

8. Кубрат Пулев (бокс) – постигна две нови победи при професионалистите – над Бодган Дину и Райдъл Букър

9. Мария Оряшкова (самбо) – за пети път стана световен шампион на първенството в Южна Корея. Взе златен медал и от Европейските игри в Баку.

10. Боряна Калейн (художествена гимнастика) – носител на три бронзови медала от Европейското първенство в Баку.

Ако сте харесали сайта ни, станете наш приятел във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация.