Цветница е! Един от най-обичаните християнски празници тази година се пада в началото на месец април, който пък е Световен месец на ландшафтната архитектура. Пролетта е вече тук, природата се събужда, а с нея и надеждите на хората за един по-добър и красив свят. В съвременния живот на градския човек, най-добрият посредник между него и природата е именно ландшафтната архитектура – една мултидисциплинарна наука, изкуство и професия.
На Цветница ви срещаме с ландшафтния архитект на Landscape Design Studio – Иван Мустаков, за да разкаже повече за спецификата на работата си. Мястото за нашия разговор е сградата Sofia Airport Center, където всичко, включително покривното пространство, е озеленено, а градина има дори над подземния паркинг. Основен виновник за всичко това са професионалистите от Landscape Design Studio – една от водещите компании за ланшафтна архитектура в България.
И ако си мислите, че работата на тези архитекти се свежда до това да решават къде да има храст и къде тревичка, помислете отново! Защото ландшафтната архитектура е всичко, с което се сблъсквате след като излезете от входната врата – открити пространства около сгради, обществени площади и пешеходни зони, привлекателни паркове, богато озеленени жилищни комплекси, частни градини и резиденции, зоопаркове и много други. Тя е навсякъде около нас и успешно съчетава дизайн, изкуство и наука.
Днес все по-често се говори за зелени квартали и градове, за устойчивост на средата и зелено строителство, за това колко е важно средата, която обитаваме да бъде максимално комфортна и природосъобразна и да остане такава и за поколенията. Ключова роля в разработването и постигане на тези концепции има ландшафтната архитектура, която има за цел да се приспособи природната среда към практическите потребности на човека чрез съчетаване на естетизираната градска и извънградска среда с решаването на различни екологични проблеми, предизвикани от урбанизацията.
Ландшафтната архитектура е много скъпa част от устройствения и инвестиционния процес на териториите, която на пръв поглед няма реална монетарна възвръщаемост на инвестицията. Но в дългосрочен план добре планираното и богато озеленено пространство възвръща своята инвестиция многократно, чрез редица ползи като по-висока производителност на труда, по-ниска престъпност и по-ниско ниво на хроничните и психични заболявания. Ползи, които водят и към решаване на някой от най-наболелите въпроси, стоящи пред съвременния свят – климатичните промени, ограничените природни ресурси, недостига на питейна вода, нарастване на населението и сръх урбанизацията.
За финал на нашата среща, тъй като символът на празника Цветница е клонче от току-що напъпила върба, г-н Мустаков лично ни отряза няколко клонки, символизиращи пробуждането на природата и растителността. Честита Цветница!
Още по темата
-
250 000 LED светлини осветяват „междузвезден“ ресторант в Мексико
In DESIGNАlmazán arquitectos asociados, Сoncepto taller de arquitectura и Рin studio си сътрудничат за реализирането на ...
-
Френската лучена супа на Мариела Нордел
In Life TVДнес е Националният празник на Франция и нека ви представим една много френска и много ...
-
Денят на Лазарките
In FOCUSЛазаруването заема особено място в народния календар и се изпълнява на християнския празник Лазаровден, който ...
-
На 22 юни през годините
In FOCUSНа 22 юни 1675 г. кралят на Англия Чарлз II основава обсерваторията в Гринуич, приемайки ...
Остави своя коментар през Facebook