
В деня на българската просвета и култура и на славянската писменост – 24 май, Институтът за български език при БАН описва създаването на българските азбуки.
Първата българска азбука – глаголицата – е създадена през 862 г. (според други учени през 855 година) от Константин-Кирил Философ. Исторически факт е, че през 862 г. византийският император нарежда на братята Константин и Методий да създадат необходимата християнска литература на славянски език за мисията им в Моравия. Глаголицата е дело на гениалния филолог Константин-Кирил и е напълно оригинална графична система, в която всяка буква отговаря на един звук. Нещо повече, в нея буквите за близки звукове имат сходни очертания. Неопровержимо доказателство, че именно глаголицата е дело на Константин-Кирил и е първата българска азбука учените откриват в Залцбургския меморандум от 871 г., в който пише, че Методий се появил в Панония с „новооткрити славянски букви“. Константин-Кирил създава глаголицата за солунското славянско наречие, което принадлежи към източнобългарските рупски диалекти. Следователно езикът на солунските братя по етническа принадлежност е старобългарски. Всички тези черти безспорно доказват, че създаденият през девети век на основа на глаголицата книжовен език е български по произход. Той се разпространява първоначално в Моравия и Панония. След смъртта на Методий през 885 г. неговите ученици са прогонени от пределите на Моравия и намират прием в двора на княз Борис в България.
В края на ІХ век в Преслав възниква и втората старобългарска азбука – кирилицата, която съдържа 24 букви от гръцкото писмо и 14 знака, близки до глаголическите, които съответстват на чисто българските звукове: Б, Ж, З, Ш, Щ, Ч, Ц, Ъ, Ь, İ, ť, ™, Ю, Ы. Кирилицата няма установено авторство. Повечето учени отхвърлят тезата, че Климент Охридски е неин автор. По-вероятно е той да е усъвършенствал глаголицата, азбуката на почитаните от него свети братя. Кирилицата се свързва с книжовниците от Преслав, понеже е продължение на вековна традиция държавни документи да се пишат с гръцки букви. Но „без устроение“, както казва Черноризец Храбър. „Устроението“, тоест приспособяването към българската реч, става възможно едва след появата на глаголическата писменост в България. Именно от нея са взети буквите за специфичните български звукове, като са опростени в духа на графиката на цялата азбука.
От 2007 г. кирилицата е призната за третата европейска азбука след латиницата и гръцката азбука. Кирилицата носи името на един от покровителите на Европа и създател на първата българска азбука глаголицата – свети Кирил. /БГНЕС

Предишна:
9-те най-богати монарси в света (част II)

Следваща:
Седeм мисли от Наоми Кембъл за седмицата
Още по темата
-
Кога сексът продава?! Най-откровените реклами в света (18+) – част II
In FOCUSЕ, в доста от случаите те предизвикват и явна полемика сред защитниците на феминизма заради ...
-
Седем мисли от Фреди Меркюри за седмицата
In FOCUSДнес се навършват 71 години от рождението на един от най-великите музиканти в новата история ...
-
Щангистът Наим Сюлейманоглу почина днес по обяд
In FOCUSЩангистът Наим Сюлейманоглу е починал днес по обяд съобщиха турските медии. Той беше в критично ...
-
33 години от ядрената катастрофа в Чернобил
In FOCUSНа този ден Четвърти реактор на атомната централа в Чернобил избухна при проверка на безопасността ...
Остави своя коментар през Facebook