2017 Brisbane International - Day 8

Григор Димитров победи Кей Нишикори и постигна пети триумф в турнир от АТП

08 януари 2017

Григор Димитров победи японеца Кей Нишикори на финала в австралийския град Бризбейн.

Българинът беше убедителен в първия и третия сет и, въпреки че допусна спад в средата на мача, взе мача и титлата.

Григор Димитров и Кей Нишикори излязоха един срещу друг във финал на АТР 250 турнира на твърди кортове в Бризбън, Австралия.

Ракета №1 на България започна 2017 година впечатляващо и наниза четири поредни победи срещу сериозни съперници – Стийв Джонсън, Никола Маю, Доминик Тийм и Милош Раонич.

Японецът е №5 в световната ранглиста и е един от най-неудобните съперници за Григор. От три мача помежду им Самурая има три победи и едва един загубен сет.
Нишикори може да се похвали и със значително по-се­риозна успеваемост във финал­ни срещи – 55% (11 победи от 20 мача). 4 от титлите му са в Мемфис, Тенеси, където е на път да прекръсти турнира на свое име. Два пъти е триумфи­рал пред родна публика в Токио, както и в Барселона. Но саму­раят е загубил и четирите си големи финала – три „Мастърса“ (Мадрид 2014 г., Маями и Монреал 2016 г.) и US Open пре­ди две години.
Григор от своя страна има 44% успеваемост във финали – четири титли на различни на­стилки и пет загубени финала. Всичките победи на българина са от периода, когато работе­ше с треньора Роджър Рашийд, а три от пораженията са от миналата година. Особено бо­лезнена бе загубата от непре­тенциозния аржентинец Диего Шварцман в Истанбул, когато Димитров счупи всичките си ракети от яд.

Днес, обаче, бе щастливият ден на Григор срещу Нишикори.

И въпреки, че коефициентите за победа бяха 1:44-2.75 в полза на Нишикори, който е с около година и половина по-възрастен от Гришо, българинът безкомпромисно се наложи.

Нишикори спечели лесно първите си два сервис гейма, но в третия Димитров се събуди и проби за 4-2.

Това промени кардинално играта и българинът направи още един пробив и бързо затвори сета с 6-2.

Втората част беше огледално копие на първата. Ролите се размениха. В началото набралият инерция Димитров имаше възможност за пробив и печелеше лесно подаванията.

При 2-2 играта на Гришо се разпадна и той спечели само 4 от следващите 20 точки и Нишикори изравни сетовете, печелейки и той с 6-2.

Третият сет бе отново за Григор!

След отличното си представяне в Бризбейн Димитров си осигури място сред първите 16 в ранглистата на АТП, което автоматически му дава по-слаб съперник в първите три кръга на започващото следващия понеделник открито първенство на Австралия по тенис.

Снимка: Getty Images

Ако сте харесали сайта ни, станете наш приятел във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация.