
Церемонията по закриването на Европейска столица на културата ще струва 50 пъти по-малко от откриващата, но затова пък ще може да се гледа в цял свят. Двете събития са астрални близнаци, но си приличат само по датата на провеждането – 12 януари. Философията, духът и посланията в тях обаче са съвсем различни, както и финансирането.
За помпозното откриване на инициативата на 12 януари 2019-а по волята на кмета Иват Тотев бяха похарчени над 2,5 милиона за една вечер. За сметка на това, за закриването са предвидени 50 000 лева. Пловдив ще предаде щафетата на следващите градове-домакини на ЕСК с елегантен концерт и няколко изложби и съпътстващи събития, продуцирани изцяло от пловдивските творчески гилдии.
Лайф стрийминг в социалните мрежи ще направи съпричастни на закриването всички пловдивчани и изкушените от културата по света.
„Съвсем нормално е. За всички откриващи събития на ЕСК домакините стартират с нещо голямо, мащабно, с празник за града, за страната и региона. Така беше и в Пловдив. Затова е и толкова голяма разликата в сумата. Идеята е не да се изхарчи една сума пари, а да се направи нещо толкова мащабно, че в началото на годината, когато е -10 градуса, да привлечем 50 000 души, които да дойдат да гледат.
В същото време всички закриващи събития са в зала, прави се една кратка ретроспекция на това как е изминала годината и е съвсем нормално. При тях няма грандиозни неща“, коментира Кирил Велчев, изпълнителен директор на „Пловдив 2019″ пред Dir.Bg.
Реализацията на „Ние сме всички цветове“, с което се постави началото на ЕСК, беше поверено на германската компания Phase 7. Първоначално договорът с немците е подписан на стойност 1,95 млн. лв., но впоследствие нараства до 2,6 млн. лв. Това се случва чрез обявяването на други обществени поръчки, свързани с материалното осигуряване на откриването.
Бюджетът на събитието беше разделен на 6 пера, като най-скъпо беше техническото производство на спектакъла. То глътна над милион. Цената на сцената беше над 200 хил. лв., а за продуцирането на спектакъла отидоха над 880 хил. лв. (в това число влизат издигането на сцената, видеооборудването, озвучаването и осветлението).
Голямо перо в определянето на бюджета се оказаха и хонорарите на творческия директор, режисьора на спектакъла и всичко друго по артистичната продукция (202 хил. лв.) За пътните разходи, настаняването и изхранването на екипа на германската фирма пък бяха похарчени 103 хил. лв.
Основното събитие на закриването на ЕСК на 12 януари ще е концерт, организиран от Пловдивската опера в Дома на културата „Борис Христов“. На събитието ще звучи класическа музика, обясни Велчев. По време на спектакъла чрез снимки и видеа ще бъде направена ретроспекция на най-вълнуващите събития през 2019-а в Пловдив. За организацията на закриващия ЕСК спектакъл ще отговаря Държавна опера – Пловдив, а режисьор ще бъде Нина Найденова.

Предишна:
„Мистерията на българските гласове“ се включи в глобалната песен за климата Resolution Song

Следваща:
Новогодишните обичаи по света
Още по темата
-
24 май – Ден на буквите и на културата
In FOCUSНа 24 май честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. На ...
-
На 24 май през годините
In FOCUSНа 24 май 1900 г. в Русия е пуснат на вода крайцерът Аврора, станал по-късно ...
-
Седем съвета от Дора Габе към жените
In FOCUSДора Габе е една от най-известните и талантливи български поетеси. Изидора Петрова Габе, която остава ...
-
650 години Виенски университет
In FOCUSВиенският университет тази година навършва 650 години. Той е едно от най-старите учебни заведения в ...
Остави своя коментар през Facebook