
Преди ден стартира карнавалът във Венеция! Той е един от най-старите и известни карнавали в света и ще продължи до 25 февруари.
Времето за провеждането му се определя от католическия Великден, като последният ден на карнавала трябва да съвпадне със Заговезни преди Великите пости, т.е. 40 дни преди Великден.
Всяка година шествието във Венеция се посвещава на определена тема. Тази година темата е „Игра, любов и безумие“, тъй като празнуването съвпада с Деня на Свети Валентин.Миналата година неговото мото беше „Виновна е Луната“ в чест на 50-годишнината от кацането на човек на Луната през 1969 година.
Венецианският карнавал е едно събитие, което се е сдобило с толкова слава и световна популярност, че едва ли има нужда от обяснение и представяне. Уникално преживяване, което се случва всяка година 40 дни преди Великден! И невероятна емоция от града на каналите, гондолите и любовта.
Приказната Венеция сваля своята маска само веднъж в годината – по време на Карнавала. Само тогава могат да се видят и усетят всичките й потайности изпълнени с очарование, страст и любов. А всички ние, съвсем обратно – точно тогава слагаме своите маски.
Танцуваща на пръсти в хилядолетните води на Венецианската Лагуна, Кралицата на Водата – Венеция повдига тайнствения си воал само веднъж в годината – по време на Карнавала, за да сподели тайните си с очарованите очи на милиони туристи. През Карнавалната седмица романтични Ренесансови фигури превземат площад „Сан Марко“, дантелени рокли и копринени кринолини прошумоляват по тесните венециански улички, а гондолиерите по Канале Грандезапяват песни за любов…
Ето и малко история за приказното събитие. Първото споменаване на карнавалните празненства е от 1094 година в един документ, в който се говори за обществените забавления преди великденските пости. Но това все още не е официалният старт, защото това забавление е дори узаконено. Карнавала се узаконява пред 1296 година, когато Сенатът на Венецианската република обявява за официален празник последния ден преди постите.
Названието carnevale е съставена от две други думи – carne „месо” и vale „важи”. Етимологията е разбираема. Последният от карнавалните дни е наречен martedì grasso, „блажен вторник” и това в българския църковен календар е месни заговезни, след този ден идва великопостната сряда. Произходът на тези празненства със сигурност е доста древен, защото карнавала се явява своеобразно продължение на ритуалите свързани с пролетното равноденствие и прехода от зимата към пролетта. Някогашният венециански карнавал е имал същите корени като римските сатурналии и гръцките мистерии свързани с култа към Дионис.
Всички те преминават под мотото „Веднъж в годината е позволено да се полудува”. Всъщност, с маска на лице, скрит зад карнавалния костюм, сякаш ставаш неразпознаваем, отпускаш се и ставаш господар на ситуацията, лудуваш на воля, влюбваш се и пееш в захлас, летиш в опиянението на любовта. Някога Венецианският карнавал бил много по-дълъг, започвал от първата неделя на октомври, ставал по-интензивен след Богоявление и кулминирал в дните преди великопостната сряда. Сега карнавалът във Венеция продължава десетина дена. Някога той позволявал на венецианците да изостават обичайните си занимания и да се отдадат главно на забавления, на по-широките пространства в града се издигали сцени, трибуни, каквито имало и на площад Сан Марко и всички се стичали да гледат атракциите на актьори, жонгльори, акробати и огнегълтачи,от всички страни надували тромбони или свирки, можело да се видят невиждани дотогава животни, амбулантни търговци продавали сушени плодове, печени кестени и карнавални сладкиши от всякакъв вид, повечето от които се приговяли единствено в този период на годината. И днес нещата не са се променили особено. Времето е нанесло само леки корекции.
Някои карнавални години определено са влезли в историята. През 1571 година по случай морската победа на християнските сили при Лепанто в последната неделя на Карнавала имало шествие с християнските алегории на триумфални колесници (такива каквото може да се видят на задната страна на портретите на Федерико да Монтефелтро и Батиста Сфорца, нарисувани от Пиеро дела Франческа преди повече от сто години преди битката при Лепанто): Вярата седяла на трон с крак поставен върху дракон във вериги, след нея идвали алегориите на нейните сестри Надеждата и Великодушието и останалите основни добродетели Силата, Справедливостта. Победата триумфирала гордо изправена с победените в краката си и шествието завършвала Смъртта с косата в ръка, за да покаже, че тя също триумфирала в тази голяма морска битка.
Има и други легендарни издания на Карнавала. На 27 февруари 1679 година херцогът на Мантуа минал из цяла Венеция начело на едно грандиозно шествие с впечатляваща свита от индианци, чернокожи, турци и татари, които предизвикали и се сражавали с шест чудовища (по едно за шестте сестиери на града), а след като ги сразили празнували победата с музика и танци.
През ХVІІІ век Венеция вече си била за цяла Европа висша школа на удоволствието и играта, а в дните на карнавала именно маските довеждали до виртуозност проявите на човешката дързост и склонност към авантюри. Това е онази Венеция, в която живее Джакомо Казанова, онази Венеция, която така прецизно е рисувал Пиетро Лонги, онази Венеция, от която много лица и фигури са увековечени от четката на Розалба Кариера и Джамбатиста Тиеполо, онази Венеция, която оживявава на сцената в пиесите на Карло Голдони, онази Венеция – приказната!
Карнавал Венеция 2020 е в разгара си и ще продължи до 25 февруари, когато с традиционната коронация на Мария и полета на Лъва ще бъде закрит. има време – стягайте куфари и емоции и се насочвайте към Кралицата на Адриатика – незабравимата Венеция!
текст и снимки: Валерия Симеонова

Предишна:
Дженифър Лопес изведе и дъщеря си на сцената на Супербоул

Следваща:
Почетоха паметта на Кърк Дъглас и Коби Брайънт на Оскар 2020
Още по темата
-
Храмовете, които лекуват (част II)
In TRAVELВече ви разказахме за два от шестте храма в България, известни с това, че имат ...
-
Миконос – синьо-бяла приказка от Цикладите
In TRAVELЦикладите са най-очарователната островна група от стотиците гръцки острови. Дали защото носят енергията на изригналия ...
-
Ден на въображението за най-малките на 28 февруари
In EVENTSНа 28 февруари, сряда, от 10:00 до 14:00 часа, Музейко е приготвил интересни дейности за ...
-
Подмосковные Вечера: Предстои голямата руска гала в София
In EVENTSРуската култура, кулинария и изкуство оживяват в България на 9 февруари по време на Голямата ...
Остави своя коментар през Facebook