Вагоните на Корона експрес са един запазен спомен от миналото. Преди няколко години те оживяха в нашия филм, седмица, след като возиха знатни кралски особи от София до Черепишкия манастир. Симеон Сакскобурготски, който тогава отпразнува своя 80 годишен юбилей, организира с Корона Експрес едно наистина оригинално и вълнуващо пътуване за гостите си със синя кръв.
Вагоните на Корона Експрес са били предназначени за официалните пътувания на цар Борис трети и неговото семейство. Това са вагон – салони и специализирани вагони с разнообразно функционално предназначение и собствен стил.
Трите вагон – салони от експозицията са били на цар Борис трети, царица Йоанна и принц Кирил. Произведени са между 1938 – 1939 г. в Германия. Във всеки един от тях има апартамент, спални и санитарни помещения. С луксозното си обзавеждане и съвършени за времето си динамично – ходови качества, те осигуряват и до днес висок комфорт при пътуването. Цялата композиция се съхранява в Ремиза. Влаковете могат да се наемат и за частни пътувания. Доста е впечатляващо да се докоснеш до една друга епоха, да усетиш атмосферата на миналите времена.
Вагонът на цар Борис трети разполага с една служебна кабина с едно легло, четири кабини с по две легла, две кабини с по две спални с по едно легло и салон с 11 места за срещи, съвещания и хранене, както разбира се и санитарни помещения. Самият цар Борис трети е бил изключително скромен, което обяснява и семплото, но елегантно обзавежане.
След като е изработен вагона на царя, веднага след него е направен и този на царица Йоана. Той я е обслужвал в периода от 1938 – 1944 г. и има една служебна кабина с едно легло, чеетири кабини с по две легла, две кабини с по две спални с по едно легло и отново салон за срещи и хранения. Не само разпределението, но и обзавеждането е идентично.
Третият вагон е на принц Кирил. Той разполага с три кабини с по де легла, спалня с едно легло, тоалетна и баня. Прави впечатление скромното обзавеждане, без излишен лукс и преднамерена демонстрация на положение в обществото.
репортер: Ася Георгиева
оператор: Венелин Бакалов
фотограф: Антон Хариев
постпродукция: Деян Дяков

Предишна:
Горноврабчанският манастир – дело на следосвобожденските духовни стремления

Следваща:
Античният театър в Пловдив – перла в сърцето на стария град
Още по темата
-
„Цветовете на традициите“ в името на децата
В ОБЕКТИВАПровелият се в събота, 12-ти май, фестивал на азиатската култура „Цветовете на традициите“ събра 11 ...
-
Деконструирана, фюжън, Трети март Шопска салата!
In Life TVЧестит Национален празник, българи! Където и да се намирате по света – днес е нашия ...
-
Акад. Антон Дончев: „Празникът в Жеравна е опит да се покаже баланса между духовно и материално.“
In Life TVЖеравна. Фестивалът на фолклорната носия 2018. Точно тук, преди 3 години, акад. Антон Дончев получи ...
-
Фанта Денс Фест се завърна и тази година
In CONCERTЕдинственото по рода си събитие и тази година събира любителите на танците – било то ...
Остави своя коментар през Facebook