10430873_546289855473268_4671806720207885132_n

МАРАТОН София – 1500 атлети, 35 държави и Златна есен!

12 октомври 2014

Повече от 1500 атлети от 35 държави стартираха в четирите дистанции на 31-то издание на Маратон София тази сутрин.

На старта…

1959650_546289235473330_7723178906253736045_n
На старта на класическите 42 км 195 м застанаха 300 състезатели, като най-добрите български маратонци ще бягат рамо до рамо с етиопци, кенийци и мароканци. Състезанието е валидно и за държавния шампионат по маратон. То е част от кандидатурата на София за Европейска столица на спорта през 2017-а.

1475913_546289765473277_6318592353603539375_n

Масовият старт бе в 9,40 ч, а 10 мин по-късно тръгнаха и участниците на 8 км. Класическият маратон стартира точно в 10,00 ч пред главния вход на ст. „Васил Левски“ в посока НДК, като стартът даде евродепутатът Андрей Ковачев. Финалът е на същото място.
1653533_546290278806559_5453083746188941614_n

Състезателите на 20 км тръгнаха в 10,05 ч, като стартът даде генералният секретар на Българския олимпийски комитет Белчо Горанов. Контролното време за преодоляване на дистанцията е 5 часа.

1959724_546289438806643_8105323306865638194_n

Фаворитка при жените е Зерфе Боку (Етиопия), която има три победи на маратона във френския град Ла Рошел, като на трасето там поставя и личния си рекорд от 2:32.59 през 2012 година.

1157526_546290355473218_1797567830456186226_n

Сред фаворитите при мъжете са кенийците Едуин Кипчумба (Кения) с личен рекорд от 2:14:01 минути и Денис Мусау (2:17:34).

1908433_546290725473181_8731413940850984957_n
Маратонът на София е част от проявите в подкрепа на кандидатурата на София за европейска столица на спорта 2017 г.

1507040_546291608806426_1209510817968296457_n
Очаква се малко след края на маратона в неделя да стане ясно дали София печели това признание.
Организатори на маратона са Столична община, Български олимпийски комитет в партньорство с Министерство на младежта и спорта, Българска федерация по лека атлетика. Генерален спонсор е Изи Кредит.

10687024_546290682139852_6567934005860159354_n

Маратонът е спонсориран и от Метро Кеш& Кери, BMW, „Пума“, Турските авиолии и М-тел.

1979524_546290032139917_5400443284131013729_n

Ето какво стана и по късно на финала…

10660216_546291845473069_3389922122223461821_n

Кениецът Едуин Кипчумба и етиопката Зерифе Боку са победителите при мъжете и жените в 31-ото издание на Маратонът на София, което се проведе днес по централните улици на столицата.

DPP_15447

Шампионът при мъжете измина дистанцията от 42 195 м за 2:19.06 ч. Кипчумба има най-добър резултат на маратон от 2:14,01 ч.

DPP_15461

Втори днес се нареди Тауфик Бархоуми (Мароко) – 2:19.52 ч, а трети е друг представител на Кения – Стенли Тарос с 2:20.00 ч, а в топ шест влязоха още два състезатели от Етиопия и един атлет от Кения.

DPP_15477

Седми финишира Шабан Мустафа с 2:25.01 ч. Той спечели и титлата национален шампион на България. Мустафа стана единствения участник от Европа сред първите 11 в бягането.

DPP_15452

Повече от 200 мъже и жени завършиха класическата дистанция, което е рекорден брой състезатели на български маратон в последните 20 години. След финала победителят получи шампионския венец от кмета на столицата Йорданка Фандъкова.

DPP_15473

При дамите Зерифе Боку пробяга класическата дистанция за 2:40.53 ч. Постижението е далеч от най-доброто й – 2:32,59 ч. Втора в София се нареди Розина Кибойно (Кения) с 2:45.26 часа, а трета е унгарката Тюнде Сабо с 2:46.52 ч. Седемкратната победителка в състезанието Милка Михайлова завърши четвърта с 2:58.51 ч и спечели националната титла в дисциплината.

DPP_15458

Общо в четирите дистанции днес участваха над 1500 атлети от 35 държави. Маратонът бе част от кандидатурата на София за Европейска столица на спорта през 2017-а. В състезанието се включиха и трима представители на ACES Europa, които оценяват София за европейска столица на спорта. Стартът на маратона даде евродепутатът Андрей Ковачев, а на масовото бягане зам.министърът от ММС Калин Каменов.

DPP_15463

Генералният секретар на БОК Белчо Горанов даде старта на 20 км. Наградният фонд на маратона е 40 000 лева. Победителите в класическата дистанция при мъжете и при жените получиха по 5000 лева, както и велосипед с акумулатор „БМВ“ на стойност около 2500 евро. Наградите за второ място са по 2 хиляди лева, а за трето – по хиляда лева. Парични премии ще получат първите осем. Предвидени са и бонуси от по 500 лева за времена под 2:15.00 часа при мъжете и под 2:36.00 часа при жените.

DPP_15472

Премии ще получат и победителите в другите три дистанции – масов старт на 3 километра, на 8,4 км и на 20 км. На 18 ноември от ACES Europa ще обявят решението си, кои от финалистите София и Марсилия ще е Европейска столица на спорта за 2017-а година.

DPP_15470

Един от най-успешните състезатели на България в мотоциклетизма в последните години Мартин Чой бяга на 20-километровата дистанция, за да набере средства зецата, страдащи от аутизъм у нас. Благотворителната кампания се подпомага от компания „ЕКО“ и на всеки пробяган километър Чой ще трупа по 50 лв. за каузата. Освен Чой още 40 души бягаха днес със същата мисия. Организатори на маратона са Столична община, Български олимпийски комитет в партньорство с Министерство на младежта и спорта, Българска федерация по лека атлетика.ще Генерален спонсор е Изи Кредит. Маратонът е спонсориран и от Метро Кеш& Кери, BMW, „Пума“, Турските авиолии и М-тел.

Ако сте харесали сайта ни, станете наш приятел във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация.