
Вероятно неведнъж ви се е случвало при покупката на нов смартфон, таблет или лаптоп, продавачът учтиво, но категорично да ви дава инструкции от типа на „и преди да падне изцяло батерията, не я включвайте да се зарежда“.
Memory ефект – мит или реалност
Причината за този съвет е прозаична – т.н. Memory ефект, според който при подобен начин на употреба се стига до състояние, при което батерията на вашата нова джаджа няма да бъде способна да се зарежда напълно, тъй като вече е „запомнила“ посочената до този момент процентна граница, която обикновено използвате (ако държите на техническото обяснение – в клетките, които не са били използвани, да речем изтощени, протичат химични процеси, които ги правят неизползваеми). Истината обаче е, че ако до преди няколко години, това твърдение имаше своята логика, то днес то е абсолютен мит. Причината – вече почти никой производител не използва остарелите NiCD батерии, при които действително имаше значение кога батерията се зарежда – при частично или пълно изтощаване.
В съвременните NiMH и Li батерии този момент липсва, но се наблюдават редица други ситуации, имащи като краен резултат нещо, силно наподобяващо memory ефекта.
Новите проблеми
Сред най-често срещаните проблеми при тях е понижаването на напрежението на напълно заредена батерия вследствие на твърде често системно презареждане( електролитът на батерията образува фини кристали по плочите на катода или анода, ефективно намалявайки тяхната активна повърхност). Така, макар батерията все още да разполага със същото количество енергия, каквото би имала като нова, за следящата логика (например на мобилния телефон) пониженото напрежение изглежда, сякаш батерията е почти напълно изтощена.
Друг често срещан проблем при акумулаторните батерии е честото стигане до дълбок разряд (deep discharge). Тъй като всяка една акумулаторна батерия е съставена от определен брой клетки с различен капацитет – всяка от тях се нуждае от различно време за отдаване на енергията си.
Така при настъпване на deep discharge някои от клетките достигат нулева позиция преди другите и „обръщат поляритета си“. Казано по просто, клетките с все още оставаща енергия в себе си започват да зареждат напълно изтощените. По този начин батерията губи от своя ефективен капацитет и започва редовно да „пада“ по-бързо от очакваното. Заедно с предходния разгледан случай deep discharge е вторият по честота срещан проблем, особено при батериите на мобилни телефони и преносими компютри.
Заключение:
Както се убедихте от по-горните редове, това, че батериите на лаптопа или смартфона не трябва да се справят с Memory ефект-а, съвсем не означава, че те не изискват нужното ниво на обслужване. По тази причина, като се сдобиете с новата си покупка, обърнете внимание на правилния начин на поддръжка и прочетете нужните изисквания на съответния производител за удължаването на живота на батерията и превръщането им в един надежден източник на енергия за мобилните ви устройства.
Снимки: Digikey.com/Verizon Wireless

Предишна:
Google и Ford ще създадат собствена компания за самоуправляващи автомобили

Следваща:
Нова тъчскрийн технология на BMW ще позволи контрол без докосване
Още по темата
-
AOC представя нов Ultra HD монитор
In Hi-TechАктуалната тенденция на пазара на монитори е насочена към предлагане на по-големи размери на екрана ...
-
Бойко Борисов на Webit 2018: Децата ни трябва да са в крачка с технологиите!
In EVENTS„Като го гледам днес това място и си спомням как навремето тук беше абсолютна пустош, ...
-
Сграда в Париж бе раздробена на токени и продадена чрез блокчейн
In Hi-TechМиналата седмица сградата AnnA Villa в Париж влезе в историята като първия имот в Европа, ...
-
Viber пусна гифове с родни звезди в секция за България
In Hi-TechRakuten Viber, водещата платформа за комуникация у нас, пусна уникална по рода си секция с ...
Остави своя коментар през Facebook