
Венеция…Кралицата на Адриатика от векове дава своя принос към културното наследство на човечеството по уникално неподражаем начин. Артистичните събития тук са продължение на невероятните културни традиции и исторически пластове, подредени във вековете в града на каналите. Но с Венеция е свързано и едно от най-големите имена на музиката, най-великият цигулар на всички времена и композитор, завещал неописуемите си ноти – Антонио Вивалди.
Антонио Вивалди е роден на 4 март 1678 във Венеция, столицата на Венецианската република. И той като много други велики имена на световната музика има труден и неоценен приживе живот. Не се знае много за това как е живял в детските си години, но вероятно в бедност. Неговият баща, Джовани Батиста, е бил бръснар, преди да стане професионален цигулар и обучавал младия Антонио, като обикалял с него да свирят из града. Антонио Вивалди имал медицински проблем — пристягане на гърдите (вид астма). Въпреки проблема си, той учи цигулка и композиране, отчасти заради предписание за музикална активност. Когато е на 15, той започва да учи за свещеник, а през 1703, когато вече е на 25 г., бива ръкоположен. След ръкополагането му за свещеник, започва работа в Ospedale della Pietà, институция за образование на сираци, незаконно родени или бедни момичета, място със завидна музикална репутация. Не след дълго свещеничество, през 1704 г., Вивалди е освободен от задължението да отслужва литургии, поради влошеното му здраве, а в късната 1706 се оттегля от активна свещенослужителска дейност.
На 1 декември 1703, Вивалди става майстор-цигулар във венецианският дом за сираци. Това била една от четирите подобни институции на Венеция, финансирани от Венецианската република. Скоро след назначаването на Вивалди, сирачетата започнали да печелят почит и уважение дори и в чужбина. Композиторът написал за тях повечето си концерти, кантати и църковна музика. През 1704 вече освен като учител по цигулка, той заел позицията и на учител по английска виола.
В течение на това време Вивалди написва значителна част от своята музика, включително много опери и концерти. През 1705 г. била публикувана първата му колекция с композиции, а през 1709 г. се появила и втора колекция от 12 сонати за цигулка и басо контино. Големият успех дошъл с неговата първа колекция от 12 концерта за соло, дуо и 4 цигулки със струнен съпровод. Шумният успех на тази творба кънти из цяла Европа. През 1717 или 1718 на Вивалди е предложен новият престижен пост на Капел-майстор в двора на принц Филип на Хесен-Дармщад, управител на град Мантуа. Композиторът се преместил там за 3 години и поставил няколко опери. Следващата му голяма стъпка била преместването му в Рим през 1722, а по-късно отново се завръща в родната и любима венеция. Именно в този период той написва прочутите си „Годишни времена“. Следват пътувания из Италия, Виена, Прага…
Днес името на Вивалди е част от историята на Венеция и неговата непреходна музика звучи от всеки ъгъл в града на каналите.
Има и едно място, близо до Канале Гранде, където името на Вивалди е превърнато в култ. Това е Музеят на Музиката Вивалди. Той се намира в Сан Поло, в сграда на Чиеза ди Сан Маурицио, бивша църква. В Музеят за всички посетители и любители на музиката са показани инструментите на времето, в което той е живял и работил.
Тук можем да видим специални изработки на цигулки, виоли и стари клавесини. В съседно помещение се намира работилница, където в миналото са изработвани струнни инструменти.
Тук може да бъде усетен творческия път на великият композитор Антонио Вивалди, преразказан по невероятен начин – в църква, с инструментите, за които той е написал великата си музика, с достолепие и признателност към невероятното му музикално дело. Този малък Музей е парче от уникалния пъзел на венецианската култура на миналото хилядолетие, достойно предадена и съхранена и днес. Без сезони. Или по-скоро – в Четири сезона, които никога не спират!
текст и снимки: Валерия Симеонова
Още по темата
-
Белите храмове на Миконос
In TRAVELОчарованието на православните храмове е всеизвестно. Те носят една друга мистика – различно отношение към ...
-
Louis Vuitton пуска титанови куфари Bisten
In FASHIONВ продължение на десетилетия топ модната къща Louis Vuitton произвежда прочутите куфари Bisten в класическо ...
-
Приказната руска Нова година
In Life TVВъпреки че през 1918 година в Съветска Русия официално е приет Григорианският календар, руската православна ...
-
Борисовата градина – много носталгия и любов за едно от магичните кътчета на София!
In FOCUSАко сте сред почитателите на красивата природа и живеете в София, то няма как сред ...
Остави своя коментар през Facebook