Всички сме учили анатомия в училище. Понакога принудително се запознаваме с нея, когато и някоя част от тялото ни „сдаде багажа“. Но дали няма да е лошо да знаем колко сложна и съвършена машина представляваме, преди нещо да ни заболи…?
Ето, че това вече е възможно и в София, чрез уникалната експозиция Човешкото тяло-Науката в нас, която проследява и историята на медицината от най-ранните времена, в които хората са започнали да изследват човешкия организъм, като детайлно представя всяка една от системите в нашето тяло. В същото време, изложбата образова посетителите за причините, водещи до най-често срещаните и тежки заболявания в човешкия организъм, а също и за начините да се предпазим от тях и водим по-здравословен начин на живот.
Разходката измежду нашето „вътре“ се случва чрез над 100 реални експоната на органи и части от човешкото тяло, сред които и 8 цялостно запазени човешки тела.
Превърналата се в световен феномен научна експозиция изложба, е обиколила редица градове по света, като само част от тях са Лондон, Ню Йорк, Лос Анджелис, Сантяго, Буенос Айрес, Банкок, Амстердам, Берлин, Истанбул, и за последните 10 години в привлякла над 40 милиона посетители.
Една от най-посещаваните изложби в света, Човешкото тяло – Науката в нас, пристигна в София на 14 април и ще остане в столицата до края на май 2018 г.
Човешкото тяло-Науката в нас е истинска пътуваща енциклопедия, която запознава любопитната публика с начина, по който изглежда и функционира собственото ни тяло. Изложбата е създадена от южноамериканската организация Aurea Exhibitions, съвместно с международен екип, следвайки техниката на популярния немски анатом Гюнтер фон Хагенс, наречена „пластинация“. Процесът на пластинация е сложен и преминава през няколко етапа. Същността на метода е извличане на водата от човешките органи и тъкани и запълването им с полимер, като по този начин тялото може да се запази стотици, дори хиляди години. Целта на Хагенс е била да създаде метод, който позволява на изучаващите човешкото тяло да имат по-близък контакт и детайлен поглед над отделните органи и системи, и в същото време, един експонат да може да служи на науката много по-дълго време, без да се налага съхранението му при специални условия. Благодарение на приноса на лекаря и изобретател Хагенс, милиони хора по света имат възможност да видят на живо чудото на човешкото тяло.
репортер: Калина Станева
оператор: Иван Цвятков
постпродукция: Деян Дяков
фотограф: Михаела Борисова

Предишна:
Нощта на 30 април срещу 1 май е мистична

Следваща:
Наградите „ЗЛАТНА МУЗА“ отличават най-добрите в областта на танца
Още по темата
-
Топ 10 на най-богатите супермодели в света (част II)
In FOCUSВчера ви представихме първата петица от най-богатите и най-успешни световни модели, които чрез външния си ...
-
Днес е Томина неделя!
In FOCUSВ първата неделя след Възкресение Христово почитаме паметта на апостол Тома – един от 12-те ...
-
Най-красивите мъже с боядисана коса
In FOCUSВечната дилема дали мъжете да се боядисват или не има съвсем прост отговор. Дейвид Бекъм ...
-
Учените са открили главната причина за измирането на пчелите
In FOCUSПрегряването на кошерите в резултат на глобално затопляне ще доведе до масово измиране на пчелите ...
Остави своя коментар през Facebook