Владо Пенев в БАЩАТА

Обявиха номинациите за „Аскеер“ 2019, предстои сериозна битка

23 април 2019

Представленията „Дебелянов и ангелите“, „Бащата“, „Опит за летене“ и „Наблюдателите“ водят по брой номинациите за най-старите театрални отличия в България – наградите „Аскеер“, които тази година ще бъдат връчени за 29-и път. На събитието, което по традиция е на 24 май, наградата за цялостен принос към театралното изкуство ще получи актьорът Иван Налбантов.

Тази година има промяна в регламента на излъчването на номинациите, според която кандидатите за отличията се избират от комисия, в която влизат всички членове на артистичната трупа на Театъра на Българската армия. Те са изгледали 90 представления, 25 от които са на театри извън столицата.

Деян Донков и Радина Кърджилова в "Любовникът"

Деян Донков и Радина Кърджилова в „Любовникът“

След 16 разгледани пиеси, в категорията за съвременна българска драматургия ще се съревновават три текста: „Дебелянов и ангелите“ от Александър Секулов, който се играе в Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив, под режисурата на Диана Добрева; „Наблюдателите“ от Константин Илиев, режисирана от Явор Гърдев в Народен театър „Иван Вазов“ и „Цигулката на бога“ от Стефан Цанев, поставяна на сцената на театър „Любомир Кабакчиев“ в Казанлък с режисьор Мартин Киселов.

Церемонията по награждаването ще бъде излъчена на живо по БНТ на 24 май от 20:40 ч.. Режисьор на спектакъла ще е Иван Москов, сценаристи – Александър Чобанов и Христо Кабаджов, а музикалното оформление – в ръцете на Добрин Векилов – Дони.

Спускане от връх Морган.

Спускане от връх Морган.

Ето и всички номинирани:

СЦЕНОГРАФИЯ
● Венелин Шурелов за “Опит за летене” (Народен театър „Иван Вазов”)
● Мира Каланова за “Дебелянов и ангелите” (ДТ “Н. О. Масалитинов” – Пловдив) и “Бащата” (Народен театър „Иван Вазов”)
● Никола Тороманов за “Дивата патица” (Народен театър „Иван Вазов”), “Наблюдателите” (Народен театър „Иван Вазов) и “Развратникът” (Театър “София”)

КОСТЮМОГРАФИЯ
● Елис Вели за “Развратникът” (Театър “София”)
● Мариета Големехова за “Нос” (Театър 199 “Валентин Стойчев)
● Свила Величкова за “Драконът” (ТМПЦ-Варна), “Коя гад изяде кашкавала” (ДТ “Сава Огнянов” – Русе) и “Наблюдателите” (Народен театър „Иван Вазов”)

ТЕАТРАЛНА МУЗИКА
● Калин Николов за “Празникът” (Малък градски театър „Зад канала”), “Драконът” (ТМПЦ-Варна) и “Наблюдателите” (Народен театър „Иван Вазов”)
● Петър Дундаков за “Портретът на Дориан Грей” (ДТ “Никола Вапцаров” – Благоевград)
● Христо Намлиев за “Луда трева” (Театрална работилница „Сфумато“), “Нос” (Театър 199 “Валентин Стойчев) и “Телефонът на мъртвеца” (ТМПЦ – Варна)

Дебелянов и ангелите

ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ
● Анастасия Лютова за ролята ѝ на Шарла Смит в “Килър Джо” (Малък градски театър „Зад канала”)
● Донка Аврамова – Бочева за ролята на Беатриче в “Защото на мама така ѝ харесва” (Театър “Възраждане”)
● Ирини Жамбонас за ролята ѝ на Елизе в “Аз обичам, ти обичаш, тя обича” (Малък градски театър „Зад канала”)

ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА РОЛЯ
● Алексей Кожухаров, Венелин Методиев, Димитър Банчев, Добрин Досев, Ивайло Христов, Красимир Василев, Никола Орешков, Петър Тосков, Симеон Алексиев, Стилиян Стоянов, Тодор Дърлянов, Троян Гогов за ролята на АНГЕЛИТЕ в постановката “Дебелянов и ангелите” (ДТ “Н. О. Масалитинов” – Пловдив)
● Валери Йорданов за ролята на Петлето в “Опит за летене” (Народен театър „Иван Вазов”)
● Стоян Младенов за ролята на Ансел Смит в “Килър Джо” (Малък градски театър „Зад канала”)

ВОДЕЩА ЖЕНСКА РОЛЯ
● Василена Винченцо за всичките ѝ роли в “Кокошка” (Театрална работилница „Сфумато“)
● Илиана Коджабашева за ролята й на Леа Фелт в “Спускане от връх Морган” (Народен театър „Иван Вазов”)
● Радина Кърджилова за ролята ѝ на Сара в “Любовникът” (Народен театър „Иван Вазов”)

ВОДЕЩА МЪЖКА РОЛЯ
● Валентин Ганев за ролята му на Лаймън Фелт в “Спускане от връх Морган” (Народен театър „Иван Вазов”)
● Владо Пенев за ролята му на Андре в “Бащата” (Народен театър „Иван Вазов”)
● Иван Бърнев за ролята му на Хелге в “Празникът” (Малък градски театър „Зад канала”)

РЕЖИСУРА
● Деян Донков за “Любовникът” (Народен театър „Иван Вазов”)
● Диана Добрева за “Бащата” (Народен театър „Иван Вазов”) и “Дебелянов и ангелите” (ДТ “Н. О. Масалитинов” – Пловдив)
● Явор Гърдев за “Наблюдателите” (Народен театър „Иван Вазов”)

НАЙ-ДОБРО ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
● Дебелянов и ангелите – ДТ “Н. О. Масалитинов” – Пловдив, реж. Диана Добрева
● Празникът – Малък градски театър „Зад канала”, реж. Явор Гърдев
● Спускане от връх Морган – Народен театър „Иван Вазов”, реж. Николай Ламбрев – Михайловски

ИЗГРЯВАЩА ЗВЕЗДА
● Александър Кънев за ролята на Гаврюшка в “Картоиграчи” (ДТ “Иван Радоев” – Плевен)
● Ненчо Костов – за ролята на Дебелянов в “Дебелянов и ангелите” (ДТ “Н. О. Масалитинов” – Пловдив) и Васил Левски в “Наблюдателите” (Народен театър „Иван Вазов”)
● Полина Христова за ролята ѝ на Колежки асесор Ковальов в “Нос” (Театър 199 “Валентин Стойчев)

ЗА ЦЯЛОСТЕН ПРИНОС КЪМ ТЕАТРАЛНОТО ИЗКУСТВО „АСКЕЕР 2019”
● Големия български актьор ИВАН НАЛБАНТОВ

Ако сте харесали сайта ни, станете наш приятел във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация.

Сподели статията в:

Още по темата

Остави своя коментар през Facebook

Публикувайте коментар

Харесвай тази страница :)