„Оскар” 2018 – пълен списък с номинираните (видео)

24 януари 2018

На 23 януари президента на Академията за кинематографично изкуство и наука Джон Бейли и актьорите Тифани Хардиш и Анди Серкъс обявиха тазгодишните номинации в различните категории за наградите „Оскар“ 2018. 

Тази година ценните призове ще бъдат раздадени за 90 пореден път на 4 март 2018 г. Церемонията ще бъде предавана официално по телевизия NBC, а водещ ще бъде популярният шоумен Джими Кимел. Ето и списъкът на официално номинираните филми:

 

Номинации за Оскар в категорията Най-добър филм

„Призови ме с твоето име“
„Най-мрачният час“
„Дюнкерк“
 „Лейди Бърд“
„Бягай!“
„Призрачна нишка“
„Вестник на властта“
„Три билборда извън града“
„Формата на водата“

Номинации за Оскар в категорията Най-добър режисьор

Кристофър Нолан за „Дюнкерк“
Джордан Пийл за „Бягай!“
Грета Гъруиг за „Лейди Бърд“
Пол Томас Андерсън за  „Призрачна нишка“
Гийермо дел Торо за „Формата на водата“

Номинации за Оскар в категорията Най-добра актриса

Сали Хокинс за „Формата на водата“
Франсис Макдорманд за „Три билборда извън града“ 
Марго Роби за „Аз, Тоня“
Сирша Ронан за „Лейди Бърд“
Мерил Стрийп за ‘Вестни на властта“ 

Номинации за Оскар в категорията Най-добра актриса

Сали Хокинс за „Формата на водата“
Франсис Макдорманд за „Три билборда извън града“ 
Марго Роби за „Аз, Тоня“
Сирша Ронан за „Лейди Бърд“
Мерил Стрийп за ‘Вестни на властта“ 

Номинации за Оскар в категорията Най-добър актьор в поддържаща роля

Уилям Дефо за „Проектът Флорида“
Уди Харелсън за „Три билборда извън града“ 
Ричард Дженкинс за „Формата на водата“
Кристофър Плъмър за „Всички пари на света“
Сам Рокуел  за „Три билборда извън града“ 

Номинации за Оскар в категорията Най-добра актриса в поддържаща роля

Мери Джей Блайдж за „Затънали в кал“ („Mudbound“)
Алисън Джани за „Аз, Тоня“
Лесли Манвил за „Призрачна нишка“
Лори Меткалф за „Лейди Бърд“
Октейвия Спенсър за „Формата на водата“

Номинации за Оскар в категорията Най-добър анимационен филм

Бебе Бос
The Breadwinner
Тайната на Коко
Бикът Фердинанд
Да обичаш Винсент

Номинации за Оскар в категорията Най-добър чуждоезичен филм

„Фантастична жена“ (Чили)
„Оскърблението“ (Ливан),
„Нелюбов“ (Русия)
„За тялото и душата“ (Унгария)
„Квадратът“ (Швеция)

Номинации за Оскар в категорията Оригинална музика

Джон Уилямс за за „Междузвездни войни: Последните джедаи“
Ханс Цимер за „Дюнкерк“
Джони Грийнууд за „Призрачна нишка“ („Phantom Thread“)
Александър Депла за „Формата на водата“
Картър Бъруел за „Три билборда извън града“

Номинации за Оскар в категорията Оригинална песен

„Mighty River“ от филма „Затънали в кал“
„Mystery of Love” от филма „Призови ме с твоето име“
“Remember Me” от филма „Тайната на Коко“
“Stand up for Something” от филма „Marshall“
„This Is Me” от филма „Най-великият шоумен“ 

Номинации за Оскар в категорията Визуални ефекти

„Междузвездни войни: Последните джедаи“
„Блейд Рънър 2049″
“Пазители на галактиката 2″
“Конг: Островът на черепа“
“Войната за планетата на маймуните“

Номинации за Оскар в категорията Оригинален сценарий

Емили В. Гордън и Кумаил Нанджиани за „Болест от любов“ (The Big Sick)
Джордан Пийл за „Бягай!“
Грета Гъруиг за „Лейди Бърд“
Гийермо дел Торо и Ванеса Тейлър за „Формата на водата“
Мартин Макдона за „Три билборда извън града“

Номинации за Оскар в категорията Адаптиран сценарий

Джеймс Айвъри за „Призови ме с твоето име“
Скот Нюстадър и Майкъл Уебър за „Катастрофалният артист“
Скот Франк и Джеймс Менголд за „Логан: Върколакът“
Арън Соркин за “Играта на Моли”
Върджил Уилямс и Дий Рийс за „Затънали в кал“

Номинации за Оскар в категорията Операторско майсторство

Роджър Дийкинс за „Блейд Рънър 2049″
Бруно Делбонел за „Най-мрачният час“
Хойте ван Хойтема за „Дюнкерк“
Рейчъл Морисън за „Затънали в кал“
Дан Лаустсен за ‘Формата на водата“

Номинации за Оскар в категорията Костюми

Жаклин Дюран за „Красавицата и Звяра“
Жаклин Дюран за „Най-мрачният час“
Марк Бриджес за „Призрачна нишка“
Луис Секуейра за „Формата на водата“
Консолата Бойл за „Довереникът на кралицата“

Номинации за Оскар в категорията Грим и прически

„Най-мрачният час“
„Довереникът на кралицата“
„Чудо“

Номинации за Оскар в категорията Най-добър документален филм

„Abacus: Small Enough to Jail“
„Лица, места“
„Икар“
„Last Men in Aleppo“
„Strong Island“

 

Номинации в категорията Сценография

„Красавицата и Звяра“
„Блейд Рънър 2049″
„Най-мрачният час“
„Дюнкерк“
„Формата на водата“

Номинации в категорията Късометражен анимационен филм

„Скъпи мой Баскетбол“
“Градинско парти“
“Лоу“

“Негативно пространство“

“Обърнати рими“

Номинации в категорията Късометражен документален филм

„Едит и Еди“
“Раят е задръстване на 405″
“Хероин“
“Рицарски умения“
“Трафик спирка“

Номинации в категорията Късометражен игрален филм

„DeKalb Elementary“
“11 часа“
“Моят племеник Еммет“
“Мълчаливото дете“
“Всички ние“

Номинации в категорията Монтаж

„Зад волана“
„Дюнкерк“
„Аз, Тоня“
„Формата на водата“
„Три билборда извън града“

Номинации в категорията Звуков мишунг

„Зад волана“
„Блейд Рънър 2049″
„Дюнкерк“
„Формата на водата“
„Междузвездни войни: Последните джедаи“

Номинации в категорията Монтаж на звукови ефекти

„Зад волана“
„Блейд Рънър 2049″
„Дюнкерк“
„Формата на водата“
„Междузвездни войни: Последните джедаи“

 редактор: Пламена Славова

 

 

 

 

 

Ако сте харесали сайта ни, станете наш приятел във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация.

Сподели статията в:

Още по темата

Остави своя коментар през Facebook

Публикувайте коментар

Харесвай тази страница :)