
Хората от цял свят празнуват най-дългия ден в годината, на повечето места с древни ритуали – от дроидите в Стоунхендж до монголските шамани, но тази година те са белязани от пандемията от Ковид-19, съобщи сайтът Айнюз.
Лятното слънцестоене е важно за много култури още от праисторията. Затова и свързаните с него ритуали и фестивали са се запазили. В този ден земните полюси са наклонени максимално спрямо Слънцето.
Тази година астрономическото лято настъпва в 21.43 ч. по Гринуич. В България започва на 21 юни 2020 г. в 00.43 ч.
Олицетворение на лятното слънцестоене са образите на друидите, събрали се в Стоунхендж. Традицията води началото си от езичеството. Тази година обаче не е разрешено масово събиране на хора там заради ограниченията, свързани с пандемията от новия коронавирус. Излъчване на залеза днес и на изгрева утре е планирано на страницата във Фейсбук на English Heritage (Английско наследство).
Испания отбелязва лятното слънцестоене с празник в чест на Йоан Кръстител на 23 юни. Въпреки християнските елементи и този фестивал е с езически корени – масово се палят огньове на открито, хората събират билки, закачат ги на букети на входните врати или ги потопяват във водата, в която се къпят.
В САЩ с лятното слънцестоене се чества и Международният ден на йогата. Обикновено на Таймс скуеър в Ню Йорк се събират стотици хора, за да участват в масова йога практика. Заради новия коронавирус площадът тази година няма да събере почитатели на йогата, а празникът ще бъде отбелязан с курсове по йога по интернет.
В Монголия се възраждат шаманските ритуали. В деня на лятното слънцестоене шамани обикалят около големи огньове.
Украйна празнува като Испания – почитайки Йоан Кръстител, наричан там Иван Купала. Връзката с езичеството е в големите огньове, които младежи и девойки прескачат, за да се пречистят.
В Швеция издигат големи стълбове и танцуват около тях. Хората украсяват домовете си с тях, а най-дългият ден в годината е почивен.
Във Финландия лятното слънцестоене първоначално е наричано „Укон юхла“ – на езическия бог на огъня Укон. След това с християнството е преименуван на „Уханус“ – в чест на Йоан Кръстител. Езическите корени в празника са навсякъде – огньове на открито край езерата и на морския бряг и танцуващи около стълбове момичета. По това време на годината във Финландия слънцето почти не залязва.

Предишна:
Пролетният базар на книгата ще се състои на открито пред НДК

Следваща:
През лятото Виена се превръща в сцена на открито с над 800 представления и концерти
Още по темата
-
Ден на въображението за най-малките на 28 февруари
In EVENTSНа 28 февруари, сряда, от 10:00 до 14:00 часа, Музейко е приготвил интересни дейности за ...
-
Международен форум за Бизнес и Туризъм
In EVENTS„Международен форум за Бизнес и Туризъм“ се проведе на 12 септември 2015 в RADISSON BLU ...
-
Българче спечели конкурса „Мини Мис Свят“ в Солун
In EVENTSСтрахотна новина долетя от съседна Гърция след най-престижния конкурс за красота в детска възраст. Българката ...
-
Благотворителен бал на „БЪЛГАРЕ“ събра над 100 000 лева в подкрепа на детски танцов състав
In EVENTSБлаготворителният бал на „БЪЛГАРЕ“ събра известни личности в подкрепа на елитен детски танцов състав към ...
Остави своя коментар през Facebook