
Инсбрук е един от най-красивите австрийски градове и истинско алпийско бижу. Той е разположен в Западна Австрия и е център на провинция Тирол. Сгушен в австрийските Алпи, недалеч от границите с Италия и Швейцария, града е отправна точка за множество от най-престижните по-малки зимни курорти, разположени наоколо.
Инсбрук не е голям и населението му наброява около 120 000 души. Разположен е живописно от двете страни на река Ин, която е и кръстница на града. Обкръжен е от изключително красиви планински вериги. Градът съчетава по невероятен начин в себе си австрийските културни традиции, богата история и безброй възможности за спорт и отдих, както през зимата, така и през лятото.
Показателно за това е и факта, че Инсбрук е домакин на Зимни олимпийски игри два пъти - през 1964 и 1976 година.На територията му или съвсем близо до него са разположени няколко ски комплекса. През 90-те години тук бе един от центровете за сноубордисти и тази култура живее в града и до днес, като се подържа и от многото събития през годината, свързани със сноуборда, на които идват хора от цял свят.
Инсбрук е прекрасно място за семейна почивка – с многобройните си ресторанти с традиционна тиролска и италианска кухня, магазини, казина, кина и театри, клубове… Развлеченията тук очакват и малките гости на града: зоопаркът, в който са събрани животните, обитаващи Алпите, пистите за шейни и детските школи за ски. За мнозина Инсбрук е несравним център за зимен спорт, където хармонично се съчетават прелестите на висококласните скиорски курорти и изискаността на един от най-очарователните градове по света. В града има няколко университета и колежа с над 25 000 студенти. Взети заедно с големия брой италианци, които идват тук, те правят нощния живот в града доста интересен.
Инсбрук се намира в подножието на Бренер – един от най-известните алпийски проходи. Градът започва да се развива още в края на 12 век, когато тук е построен замък, защитаващ моста над река Ин. По-късно е изградена крепостна стена и херцог Фридрих през XV век основава в Инсбрук своя резиденция.
След това император Максимилиан І прави града център на Хабсбургската империя. През XVI и XVII век тук е създаден университет, в този период в средновековния град израстват също така църкви и дворци в бароков стил. Днес границите на Инсбрук се опират до склоновете на заобикалящите го високи планини.
С удоволствие може да се разходите из старинния център, съхранил културните традиции във вековете. Задължително е да видите прочутия „златен покрив“, който наистина е златен и е построен от император Фридрих IV като тераса към централната градска резиденция. Той е и символ на града. От 2003 година, сградата на Златния покрив е седалище на Международния алпийски конгрес.
Градската кула, със своите 56 метра височинаq се вижда почти от всяка точка на Инсбрук. А в църквата Хофкирхе, която е готическа дворцова катедралаq се намира гробницата на император Максимилиян I. Особено ценни са релефите, около нея, проектирани от Албрехт Дюрер.
Триумфалната арка е построена по заповед на императрица Мария Терезия, по случай брака на сина й Леополд.
Всеки ден, точно в 17ч. ще чуете звъна на една камбана. Тя е наистина специална, защото това е една от най-големите камбани в света и се нарича Камбаната на Мира. Тя, както и множество камбани по света са произведени в местната леярна – една от атракциите на града. Тя е на 400 години и се ръководи от едно и също семейство, вече 15-то поколение.
Разходката из забележителностите на Инсбрук включва и стария средновековен замък, пътя край река Ин, където в живописна редица са разположени цветни къщи, колоната на Света Ана, Националния тиролски музей и задължително - Музея на Сваровски.
Тук е едно истинско приключение, защото музея е издълбан в скалата и представлява пещера, където са разположени хиляди кристали на световно известния бранд във всевъзможни форми, пластики и арт произведения.
Посещението в Инсбрук няма да е същото, ако не вкусите и от прочутата полента. Тя е типично ястие за района и представлява каша от царевично брашно, полята с масло и сервирана с телешки дроб. Вкусно е!
Големи празници настават във града, когато се зададе зимния карнавален празник на немско говорящите народи Fasching. Традицията съществува много дълго време, някъде от средата на 15 век. Всъщност това е един карнавал, с който се ознаменува края на зимата, въпреки че не винаги и навсякъде топлите дни започват веднага след края на тържествата.
И след тази импровизирана фоторазходка, грабвайте ските и се запътвайте към някой от съседните ски съоръжения или курорти. Зимната приказка е гарантирана!
текст: Валерия Симеонова
снимки: In LIFE, Insbrguide

Предишна:
Миракъл Гардън Дубай – цветните градини на пустинята

Следваща:
Ваканция а ла Принцеса Маргарет на остров Мустик
Още по темата
-
Kулата в Пиза, която всъщност е .. камбанария
In TRAVELКулата в Пиза е един от най-популярните световни архитектурни шедьоври и забележителности. Но всъщност, това ...
-
10 места, които трябва да посетите в Китай (част II)
In TRAVELПродължаваме с нашата обиколка из тази древна страна. Вижте останалите пет предложения от класацията ни: ...
-
Стоплете се в ледения хотел Icehotel #23!
In TRAVELIcehotel # 23. Какво? Хотел от лед? Какво ли ще означава това? И ако си ...
-
На гости на най-цветния квартал в света
In TRAVELАко сте почитатели на красивите феерии от цветове, то със сигурност ще ви е интересно ...
Остави своя коментар през Facebook