
Годината е 2000! Знаменателен Милениум, който носи в себе си заряда за нови предизвикателства и открития, за нови посоки в световната история. Минала, настояща и бъдеща история. И точно тогава идва новината: Открит е уникалният Тракийския култов храм на Четиньова могила край Старосел от Георги Китов! След като редица иманяри в годините са се упражнявали да открият богатствата на траките, скътани по тези земи.
Откритието не става просто ей така, а е резултат от задълбочени проучвания, научен анализ на данни, работа, работа и пак работа. Но факта е на лице – Георги Китов, един от най-известните археолози и траколози у нас, заедно с експедицията си ТЕМП, открива през 2000 г. нови тракийски находки, датиращи от 4-5 век преди Христа. Четиньова Могила, траките, тракийските царе, Ситалк, култовивите светилища, а после гробници… Откритие, което е без аналог в света и което поставя България във фокуса на внимание на световната историческа общност. Ценността на находката е неописума, достойна да се мери с най-значимите световни археологически открития!
Така става известно и името Старосел в България, Европа и по света. Старосел ще свърже името си с това на археолога д-р Георги Китов. Най-удобно до с. Старосел се стига по магистрала „ Тракия ”, заобикаля се Пловдив и се поема по отбивката за Карлово. Вероятността човек да се отклони от главния път е малка, но не и за ценителите на историята и културното наследство на човечеството. В самото село Старосел са поставени табели указващи посоката към тракийския храм. До самия храм се стига по нов асфалтов път, прокаран специално за археологическия обект. Трябва да се допитвате до местните жители за вярната посока, независимо кой маршрут ще изберете до с. Старосел и храма – светилище.
Храмът – светилище в Четиньова могила е разположен в подножието на южните склонове на Същинска Средна гора. През месец март 2000 г. археологът д-р Георги Китов отправя призив към Министерството на Културата и към обществеността за отпускане на средства за археологически проучвания на Четиньова могила. Поводът е, че иманяри са започнали набези и разграбват каквото успеят да изкопаят с багери и булдозери от могилата. Призивът е чут. Министерството отпуска пари за първоначални археологически разкопки. Започва системна работа от екип под ръководството на д-р Г. Китов. Скоро археолозите установяват, че в могилата е зарито древно тракийско светилище с невиждани размери и уникална архитектура. Иманярите са успели да стигнат до входа, нанесли са му поражения (откраднати са двете статуи на входа), но не са успели да влязат вътре. Екипът от археолози разкрива, че храмът е изграден по уникален начин. В храма се влиза от централно стълбище и централна камера – кръгло помещение с диаметър 5 м . Особено впечатление прави прецизната обработка на каменните блокове на входа на светилището. В двете камери се влиза през две каменни врати. Следите оставени по каменния под при отваряне и затваряне, говорят, че тези врати са употребявани за дълъг период от време. Помещенията са били ползвани, в тях са влизали и излизали хора т. е. първоначално това е било храм – светилище. По късно храмът е превърнат в гробница.
Археолозите изказват предположение, че там е бил погребан тракийския цар Ситалк, могъщ тракийски владетел. При погребението, според тракийските ритуали вратите се разчупват на пода, а входът на гробницата се зазижда с каменни блокове. В това състояние археологът Г. Китов намира входните врати на храма – гробница, датиращ от V – IV в. пр. Хр.
Всичко това ние знаем от медиите, от интернет… Трябва обаче да знаем, че Георги Китов намира смъртата си в поредните разкопки в района… Някак съм сигурна, че това е ореол за достойна смърт на един живот, изтъкан в преследване на тракийското богатство и увенчан с тази находка. Другото, негативно изписаното, приемам за проява на традиционно българско хейтърство!
Иван Китов до последно изказвал благодарност на боговете, че отново е тук след хиляди години и молил духовете на светилището да помогнат на съвременните хора да разкрият всичко съградено от древните строители. Разказват, че той запалил листа веднъж на един камък от светилището, разпръснал ги и говорил за преражданията, за свой минал живот в Египет и при атлантите. Разказите му не се вземат на сериозно. Но…
Но сега когато се разхождаш из тази невероятна находка, те превзема енергията на времето. Каменната ограда, могилата, мястото, енергията на хилядолетната история и…всичко това заражда ясна и натрапчива мисъл, че това… Та това е една пирамида. Тя е построена както египетските. Тук камерите са на 1/3 от височината на пирамидата. В египетските е същото. В Египет под централната камера има друга камера, тя е под земята.Тук е същото! Дали не е прав д-р Китов?
Но, да не попадаме в прекалена еуфория и мистика! Староселският тракийски култов храм е уникамен по рода си и просто само трябва да сме горди с това! Разположеното в южните склонове на Средна гора село Старосел, е послание към всички нас от древните траки. Едно откритие, с което трябва задължително да се гордеем.
Това заслужено име се дължи най-вече на величествения храм в Четиньова могила – най-големият тракийски храм на Балканите. Подмогилното съоръжение се състои от парадно стълбище с девет стъпала, две странични стълбища, ритуална площадка между тях, коридор и най-вече – гранзиозен храм с представителна фасада и две помещения.
Самата Четиньова могила е издигната върху естествен хълм, който доминира над цялата околност. Това е било и центъра на влиятелния за времето си тракийски култов комплекс. Траките, отправили своите генетични послания към нас и до днес, са ни завещали своите ритуали.Те са вярвали в Богинята-Майка, която отъждествявали с Природата! И са й принасяли своите кръвни и безкръвни жертни в тези храмоне. Принасяли са й аромати и вина. От онези дълбоки векове преди Христа се корени и винарската традиция на региона – производството на вино, дар от Боговете, според траките. И още – траките са обичали жертвоприношенията им да са скрити! Мистични и дълбоко принесени в недрата на Земята. Ето – за това храмовете са вкопани в могили, специални и особено мистични.
Магично е тук! И е древно и е…друго! Завещано от траките, за да пребъде навеки в свещените ни земи! Трябва да го видите и усетите! Пожелавам ви го!
текст и снимки: Валерия Симеонова

Предишна:
10-те най-опасни града в Европа. София е на 4-то място!

Следваща:
Музикалният музей на Вивалди във Венеция
Още по темата
-
Активирай страстта си към пътешествия с това хипнотизиращо видео!
In ARTАко имате нужда от нещо освежително – ще искате да видите това хипнотизиращо timelapse видео ...
-
Топ 10 най-красиви острови на Земята (част 1)
In TRAVELВсички ние сме в очакване на лятото и неизбежно прелистваме каталози и ровим в сайтове ...
-
11 страхотни града, в които можете да живеете
In TRAVELЛетните забавления започват да „изстиват“, а есенните пътешествия тепърва предстоят. Вече няма да гледаме към ...
-
Анси – перлата на френските Алпи
In TRAVELАнси с право се счита за един от най-очароватените градове на Франция. Събрал излъчването на ...
Остави своя коментар през Facebook