
Facebook и учени от Калифорнийския университет разработват технология за „четене и разпознаване” на думи, които се изговарят мисловно от човека. Предвижда се създаване на специално устройство, което ще въвежда текст по прочетените мисли.
Изследователите от Facebook Reality Labs (FRL) и Калифорнийския университет в Сан Франциско напредват с разработката на специален интерфейс „мозък-компютър” (BCI, неврален интерфейс), който ще позволи на хората да трансформират мислите си в текст, съобщава блогът на лабораторията, цитиран от TechNews.
На първия етап от проекта университетските учени и специалистите от FRL са провели инвазивно изследване (предполагащо имплантиране на електроди в мозъка) на доброволци, страдащи от епилепсия и подложени на операция на мозъка. Според резултатите, публикувани в сп. Nature Communications, в хода на експеримента специалистите са успели да дешифрират думи, изречени от самите участници.
Засега точността на разпознаване е ниска, но изследователите планират да постигнат скорост на декодиране до 100 думи в минута с грешка не по-голяма от 17%, а също и да увеличат броя на разпознаваемите думи до хиляда.

Предишна:
Airbus разработва самолет, вдъхновен от албатросите

Следваща:
Facebook стартира мащабно ребрандиране
Още по темата
-
Опасен вирус, който взема компютъра за „заложник“ и иска пари вече достигна и България
In Hi-TechЕпидемия в мрежата, пише „24 часа“. Опасният вирус Locky атакува милиони потребители по цял свят. ...
-
Евтин роуминг – само по заявка на клиента
In Hi-TechЕвтиният роуминг, за който Европейската комисия лобира от години, масово се заобикаля от българските мобилни ...
-
Канадски учени създадоха „вечни“ пломби за зъби
In Hi-TechКанадски химици са създали нов тип пломби, защитаващи зъбите от атака на микробите, благодарение на ...
-
Как да се справим с новия вирус във Фейсбук?
In Hi-TechНов вирус се появи във Фейсбук. Той представлява вреден код, който от даден профил на ...
Остави своя коментар през Facebook